RSS /

Wybieramy tornister do szkoły

Dodane przez agnieszka sie 10th, 2009 w kategorii Poradnik. Możesz subskrybować wszystkie wpisy dla tej strony RSS 2.0. Możesz dodać swoją odpowiedź

854122_61842130_male1Koniec wakacji zbliża się do nas dużymi krokami. Słońce świeci jeszcze mocno, ale już trzeba myśleć o kupowaniu książek, zeszytów i plecaków. No właśnie plecak, tornister, a może torba. W czym dziecko powinno nosić książki i zeszyty? Postaram się odpowiedzieć na to pytanie. Postaram się również opisać jak wybrać odpowiedni plecak czy tornister.

Jak ja chodziłam do szkoły wybór plecaków i tornistrów był już znacznie większy niż w czasach moich rodziców. Mój pierwszy tornister był błękitny z kolorowymi robocikami na kieszeniach. Był duży i zawsze bardzo ciężki. Obecnie plecaków i tornistrów na rynku jest mnóstwo. Każde dziecko może mieć inny i z innym bohaterem. Dodatkowo do kompletu można dokupić worek, piórnik, zeszyty, okładki, kredki, ołówki itp. z tymi samymi bohaterami. Dziecko może być cale, np w Autkach lub w Barbie. To co się nie zmieniło od moich czasu to ciężar dziecięcych plecaków. Dziecko codziennie nosi od 3 do 4 kilogramów. Jest to dużo jak na małe plecki. U coraz większej ilości dzieci w wieku szkolnym stwierdza się skoliozę, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa. Ogromną rolę w utrzymaniu odpowiedniej postawu u dzieci odgrywają właśnie plecaki i tornistry, a także sposób w jaki je noszą.

Różnice między plecakiem a tornistrem

854123_48330124_maleDla dzieci rozpoczynających naukę dużo lepszy jest tornister. Dlaczego? Z bardzo prostej przyczyny. Tornistry są usztywnione przez co dziecko noszące je utrzymuje lepszą postawę. Dodatkowym atutem usztywnienia w tornistrach jest to, że książki i zeszyty nie gniotą się i nie zaginają się w nich rogi.

Plecaki natomiast mają kształt bardziej workowaty przez miękkie boki. Po założeniu obu szelek na ramiona nie wymuszają na dziecku utrzymania prostej postawy.

Wybieramy tornister

Tak, tak. Wybieramy tornister, a nie plecak – szczególnie dla dzieci w młodszych klasach. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo przeróżnych tornistrów. Twoje dziecko wybierając swój pierwszy szkolny tornister będzie kierować się głównie jego wyglądam. Natomiast Ty musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów.

Tornister powinien być wyposażony w miękkie i szerokie szelki, tak aby nie wżynały się one w ramiona dziecka. Dodatkowo powinny być one regulowane. Szelki muszą być wyregulować tak, aby tornister dobrze przylegał. Kolejną rzeczą są plecy tornistra. Poza tym, że powinny być usztywniane dodatkowo muszą mieć “poduszkę”, czyli wybrzuszenie w dolnej części ścianki w miejscu naturalnego wygięcia kręgosłupa.

Zwróć również uwagę na wnętrze tornistra. Czy ma dużo praktycznych przegródek pozwalających na utrzymanie ładu i porządku i przede wszystkim równomiernego rozłożenia ciężaru.

Dodatkowo tornister powinien mieć praktyczną pętelkę, za którą można powiesić go przy ławce, czy na wieszaku w szatni. Ważne są również odblaskowe elementy, które zapewnią dziecku bezpieczeństwo podczas jesiennych i zimowych powrotów ze szkoły.

Pamiętaj również, że dziecko nosi ze sobą 3-4 kilogramy książek, zeszytów itp. Wybierz, więc plecak, który sam w sobie jest lekki.

Tornister jak walizka

Nie dawno na rynku pojawiły się tornistry z wysuwanymi rączkami i na kółkach (wyglądają jak walizki na kółkach). Tego typu tornister jest o tyle dobry, że dziecko nie musi nosić go na plecach – może go ciągnąć za sobą. Wybierając tego typu tornister zwróć tylko uwagę na wykończenie jego pleców. Powinno być on miękki, a stelaż do kółek i rączki nie powinien wrzynać się w plecy dziecku, gdy zechce nosić go jak tradycyjny tornister.

599913_95456085_malePostawa dziecka najważniejsza

Nowy tornister powinie w jak najmniejszym stopniu zmieniać naturalny sposób chodzenia i stania dziecka. Powinien mieć również konstrukcję, która w jak najmniejszym stopniu obciąża kręgosłupa.

Wybierając się na zakupy zabierz ze sobą dziecko. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję obejrzyj plecak dokładnie i załóż go na plecy dziecka. Niech przejdzie się z nim trochę. Zobacz czy tornister nie jest za duży dla Twojego dziecka, a także czy dobrze przylega do pleców. I oczywiście nie zapomnij o zdaniu dziecka w kwestii jego wyglądu, bo może okazać się, że Autka są dla maluchów, a nie dla pierwszoklasistów.

Ile to kosztuje?

Na koniec jeszcze krótki przegląd cenowy. Tak jak już pisałam w tekście “Jak mniej wydać na szkolną wyprawkę” jedną z metod zaoszczędzenia są zakupy w Internecie. Przy kupowaniu tornistra mankamentem tego typu rozwiązania jest brak możliwości dokładnego obejrzenia go. Rozwiązaniem w tej sytuacji może być wybór tornistra w sklepie, a następnie porównanie cen tego samego modelu w Internecie. No, ale do rzeczy. Ile można zapłacić za tornister w Internecie.

W sklepach internetowych dostępne są pięcioczęściowe zestawy, w skład których wchodzi tornister, worek na buty, dwa piórnik i portfel. Koszt takich zestawów jest bardzo równy – widziałam je za 50 i za 500 zł. Wszystko zależy oczywiście od marki, wykonania, i użytych materiałów.

Same plecaki i tornistry dostępne są również w bardzo równych cenach. Najtańszy jaki znalazłam kosztował 29 zł, a najdroższy ponad 500 zł.

Pamiętaj jednak, że tornister Twoje dziecko będzie nosić prawie codziennie przez 10 miesięcy. Od tego jaki od będzie w dużym stopniu będzie zależeć jego późniejsza postawa.

Categories: Poradnik
Tags:

Jedna odpowiedź dla “Wybieramy tornister do szkoły”

  1. [...] przed chwilą Jak wybrać #tornister dla dziecka zakupymamy.pl/…a/wybieramy-tornister-do-… #szkoła [...]

Zostaw odpowiedź

Zaloguj się